WTForms 2.0dev - en to ja translation catalogue (31 entries)

en: Invalid field name '%s'.
ja: %s は無効なフィールド名です。

en: Field must be equal to %(other_name)s.
ja: フィールドは %(other_name)s でなければいけません。

en: Field must be at least %(min)d character long. | Field must be at least %(min)d characters long.
ja[0]: フィールドは %(min)d 文字以上でなければなりません。

en: Field cannot be longer than %(max)d character. | Field cannot be longer than %(max)d characters.
ja[0]: フィールドは %(max)d 文字を超えることはできません。

en: Field must be between %(min)d and %(max)d characters long.
ja: フィールドは %(min)d 以上, %(max)d 文字以内でなければなりません。

en: Number must be at least %(min)s.
ja: 数値は %(min)s 以上でなければなりません。

en: Number must be at most %(max)s.
ja: 数値は 最高でも %(max)s でなければなりません。

en: Number must be between %(min)s and %(max)s.
ja: 数値は %(min)s 以上, %(max)s 以下でなければいけません。

en: This field is required.
ja: このフィールドは必須です。

en: Invalid input.
ja: 無効な入力です。

en: Invalid email address.
ja: 無効なメールアドレスです。

en: Invalid IP address.
ja: 無効なIPアドレスです。

en: Invalid Mac address.
ja: 無効なMacアドレスです。

en: Invalid URL.
ja: 無効なURLです。

en: Invalid UUID.
ja: 無効なUUIDです。

en: Invalid value, must be one of: %(values)s.
ja: 無効な値です, 次のうちの１つでなければいけません: %(values)s。

en: Invalid value, can't be any of: %(values)s.
ja: 無効な値です、次に含まれるものは使えません: %(values)s。

en: Invalid CSRF Token.
ja: 不正なCSRFトークンです。

en: CSRF token missing.
ja: CSRFトークンがありません。

en: CSRF failed.
ja: CSRF認証に失敗しました。

en: CSRF token expired.
ja: CSRFトークンの期限が切れました。

en: Invalid Choice: could not coerce.
ja: 無効な選択: 型変換できません。

en: Not a valid choice.
ja: 選択肢が正しくありません。

en: Invalid choice(s): one or more data inputs could not be coerced.
ja: 無効な選択: １つ以上の値を型変換できません。

en: '%(value)s' is not a valid choice for this field.
ja: '%(value)s' はこのフィールドでは有効ではありません。

en: Not a valid integer value.
ja: 無効な整数です。

en: Not a valid decimal value.
ja: 無効な少数です。

en: Not a valid float value.
ja: 無効なfloat値です。

en: Not a valid datetime value.
ja: 無効な時間型です。

en: Not a valid date value.
ja: 無効な日付型です。

en: Not a valid time value.
ja: 無効な時間型です。
